Opublikowano:

Sztuka prezentacji obrazów. O czym warto pamiętać?

Sztuka prezentacji obrazów

Przygotowując domową galerię obrazów, warto zwrócić uwagę na aranżację pomieszczenia i postarać się dopasować planowaną kompozycję do elementów wystroju pokoju. Jeżeli w obrębie wzroku dominują proste kształty i linie, galerię należy zawiesić tak, aby była naturalnym przedłużeniem otaczającego ją wyposażenia. Ponadto sama galeria powinna przyjmować z góry zaplanowany kształt, tak by wpisywała się w podstawowe figury geometryczne. Zapewnia to poczucie ładu i wpływa na pozytywny odbiór przez obserwatora. Przy montażu obrazów warto skorzystać z systemu zawieszania obrazów bez wiercenia, który w znacznym stopniu ułatwia instalację galerii i pozwala na jej wielokrotną rearanżację.

Komponując galerię, warto pamiętać o tym, żeby równać krawędzie do wybranej linii, ponadto nie wiesza się ram od największej do najmniejszej lub odwrotnie. O wiele lepiej obrazy prezentują się przy wymieszaniu ich pod względem wielkości. Staramy się wprowadzić w układ symetrię. Jeżeli dysponujemy tylko jednym obrazem, należy umieścić go w centralnym punkcie ściany na wysokości oczu.

Wieszanie obrazów nad meblami

Inaczej sprawa przedstawia się, jeżeli galeria ma znajdować się nad meblami. Trzeba wtedy zwrócić uwagę co to za mebel i postarać się dopasować kształt i charakter galerii tak, aby stała się ona elementem przenikającym i nieodizolowanym. Obraz wiszący nad komodą powinien mieścić się centralnie pośrodku mebla i nie przekraczać szerokością ramy szerokości toaletki.

Jeżeli centralnym punktem pomieszczenia jest sofa albo kanapa, przestrzeń nad nią ma nie mniejsze znaczenie, dlatego galeria lokalizująca się nad takim meblem, powinna być odczytywana jako całość. Maksymalne wysunięcie obrazów ponad krawędź kanapy to 15-20cm. Przy jednym obrazie, umieszczamy go w punkcie centralnym. Dzieło sztuki nie powinno zajmować zbyt małej powierzchni, minimum to 1/3 szerokości sofy. Ponadto obraz nie może być szerszy niż kanapa, ze względu na to, że będzie nad nią niekorzystnie dominował i prowadził do zaburzenia estetyki pomieszczenia.

Jeżeli obrazy utrzymane są w tej samej kolorystyce, można urozmaicić kompozycję, stosując różne kolory ram. W przypadku zróżnicowanej galerii lepiej trzymać się jednokolorowej oprawy obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *