Opublikowano:

Obrazy na szynach. Świetny sposób prezentacji wizualnej

obaz na szynie

Dekoracja ścian obrazami może przybierać różne formy. Zazwyczaj jednak ogranicza się do wkręcenia w ścianę haczyka lub haczyków i powieszenia ramy z eksponowanym wizerunkiem. Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia: raz powieszony obraz będzie wisiał w jednym, konkretnym miejscu. Jeżeli do tego powiesiliśmy go na niewłaściwej wysokości, to trzeba będzie w ścianie nawiercić nowe otwory. A co, jeśli chcielibyśmy w tym miejscu zawiesić obraz w innych wymiarach lub, na przykład, plakat? Albo w ogóle zorganizować sobie artystyczną mini-ekspozycję? By odpowiedzieć na to pytanie, warto wybrać się do… galerii sztuki.

System zawieszeń obrazów: wygoda rozwiązania

Oczywiście, zawsze warto jest podziwiać dzieła artystów w miejscu do tego przeznaczonym, tym razem jednak proponujemy również przyjrzenie się… sposobowi ich prezentacji. W galeriach bowiem wykorzystuje się profesjonalne systemy zawieszeń obrazów, dzięki którym eksponowany obraz zawsze znajduje się na optymalnej wysokości. W jaki sposób? Dyskretne spojrzenie do góry wyjaśnia sprawę: pod sufitem (gdzie zwykle nie patrzymy) zainstalowana jest aluminiowa szyna montażowa, do której na poliamidowych linkach lub specjalnych hakach podwieszone są dzieła sztuki. Regulowana wysokość zaczepów umożliwia powieszenie ekspozycji na pożądanej wysokości, przesunięcie obrazu/obrazów w inne miejsce i podwieszenie obok kolejnych dzieł. System ten jest tak skonstruowany, że można łączyć kolejne szyny ze sobą, również w narożnikach pomieszczenia. Powierzchnię szyn można też malować, przez co o wiele mniej rzucają się w oczy. Taki sposób ekspozycji dzieł sztuki jest niesamowicie wygodny w użytkowaniu!

Systemy zawieszeń obrazów – zalety ekspozycji

Opisany powyżej system wystawienniczy gwarantuje jego użytkownikowi (oraz osobom podziwiającym kolekcję) sporo korzyści. Przede wszystkim, obiekt jest powieszony dokładnie w miejscu, w którym powinien wisieć tak, by najlepiej eksponował walory prezentowanego obrazu, grafiki, plakatu etc. Pozwala zawiesić wiele ram jednocześnie i skomponować je według własnego uznania. To rozwiązanie umożliwia najbardziej efektywne wykorzystanie ekspozycyjne powierzchni ściany pomieszczenia. Do tego część systemów przystosowana jest do montażu pod sztukaterią oraz instalacji oświetlenia, dzięki czemu obraz eksponowany jest jeszcze lepiej.