Opublikowano:

Montaż obrazu do sufitu? To możliwe!

System mocowania obrazów

Powieszenie obrazu na ścianie nie zawsze jest z technicznego punktu widzenia możliwe – ściana na przykład może być wykonana z materiałów uniemożliwiających uniesienie ciężaru oprawionego obrazu lub być zwyczajnie ścianą o słabej konstrukcji, na przykład kominową. Czasem również dla stworzenia pewnego rodzaju wrażenia artystycznego u odbiorcy nie chcemy wieszać obrazu na ścianie, ale wciąż chcemy go godnie wyeksponować. Jak to zatem zrobić? Wykorzystać system mocowania do sufitu.

System mocowania obrazów – zalety rozwiązania

Systemy mocowania, zwane również czasem wystawienniczymi oferują użytkownikowi kilka zalet. Przede wszystkim umożliwiają ekspozycję kilku obrazów czy zdjęć jednocześnie, do tego ułatwiają zawieszenie eksponatów na pożądanej wysokości lub wysokościach – obrazy podwieszone są bowiem do aluminiowej szyny na dyskretnych, lecz wytrzymałych linkach i zaczepach pozwalających na regulację w pionie i poziomie położenia ramy. Taki system ułatwia aranżację ekspozycji oraz zapobiega zbędnemu wierceniu otworów w płaszczyźnie ściany: wierci się tylko pod sufitem lub w nim samym w celu instalacji szyny. Podwieszenie obrazu do sufitu okaże się jedynym dobrym (poza sztalugą) rozwiązaniem do prezentacji obrazów w witrynie wystawienniczej, gdzie w zasadzie nie ma tła. Systemy te wykorzystywane są chętnie także w galeriach handlowych. Gwarantują wygodę użytkowania i jednocześnie dyskretny sposób podwieszenia.

Instalacja systemu podwieszania sufitowego

Jak zainstalować szynę sufitową do podwieszenia obrazu? Wśród zalet systemu szynowego jest również jeszcze jedna korzyść – prostota jego montażu. Wybieramy miejsce, w którym chcemy wyeksponować obraz; nad nim, na suficie przykręcimy szynę. Nie ogranicza nas konieczność montażu w miejscu styku ściany i sufitu – instalację szyny możemy przeprowadzić w jakimkolwiek płaskim miejscu na suficie. Wyznaczamy obszar wkręcenia klipsów do montażu szyny i wiercimy otwory pod wkręty. Przykręcamy klipsy i nasuwamy na nie szynę, następnie wsuwamy do wewnątrz obrotowe zaczepy z perlonowymi lub stalowymi linkami. Blokujemy obrotem końcówki zaczepy, regulujemy wysokość haczyków na drugim końcu linek i zakładamy zaślepki na zakończenia szyny. Pozostaje nam już tylko powieszenie obrazu!