Opublikowano:

Rama do obrazu – czy to konieczne?

rama do obrazu

Nawet, gdy nie uważamy się za miłośników sztuki, obrazy to element, który ożywi nasze mieszkanie, nadając mu elegancji. Odpowiednio dobrany nadaje charakter wnętrzom i sprawia, że mieszkanie staje się przytulne. Dzięki przemyślanemu umiejscowieniu i starannej aranżacji, obraz można doskonale wyeksponować, nawet na małej powierzchni. Pomaga w tym chociażby zrezygnowanie z tradycyjnej ramy. 

Czy ramy do obrazów są konieczne?

Obrazy w ramie kojarzą nam się z dziełami sztuki wiszącymi w muzeach lub z kompozycjami, jakie widujemy w mieszkaniach naszych dziadków. Często są to elementy, które trudno odnowić, a nawet wyczyścić. Właśnie dlatego prezentują się nieatrakcyjnie, odbierając dobry wygląd także samym obrazom – warto wspomnieć, że brzegi obrazu, który długo przebywa mogą stać się zniszczone i przebarwione i to już na stałe. Czy w takim razie obrazy koniecznie muszą być umieszczone w ramie? Wcale nie! Szczególnie nowoczesne, często abstrakcyjne kompozycje, wychodzące poza utarte schematy nie potrzebują tradycyjnego dopełnienia. Dodatkowo w przypadku obrazu powieszonego na ścianie mieszkania, rama nie pełni funkcji ochronnej, dlatego można zupełnie z niej zrezygnować. Większość kompozycji, jakie wykorzystujemy w swoich aranżacjach, nie potrzebuje dodatkowych upiększeń – stanowią one dzieło samo w sobie. Co więcej, zdarza się, że również boki obrazu są wykorzystywane przez artystę, jako powierzchnia dla wyrażenia kreatywności i dlatego tym bardziej nie należy ich zakrywać. 

Nowoczesne zamienniki

Jeśli nie podobają nam się ramy, w których tkwią obrazy, a chcemy ożywić wygląd naszych pomieszczeń, możemy wybrać inne rozwiązania. Przede wszystkim warto wypróbować obrazy z krosnem z tyłu, które dzięki swoim właściwościom działa, jak niewidzialna rama. Taka metoda sprawia, że obraz jest zarówno świetnie zabezpieczony, jak i należycie wyeksponowany. Istnieje także szereg alternatyw dla standardowych obrazów. Jedną z nich jest zastosowanie mocno powiększonych fotografii, które przyciągają wzrok swoimi kolorami. Jeśli jednak chcemy wykorzystać “prawdziwe” obrazy, a nie wiemy, jak powiesić egzemplarze pozbawione ramy, warto zastosować innowacyjne systemy zawieszeń. Dzięki specjalnie opracowanym hakom, możemy cieszyć się profesjonalnie powieszonymi obrazami, nawet jeśli nie posiadają one tradycyjnych ram.