Opublikowano:

Na jakiej wysokości powiesić obraz? Jak zrobić to prosto?

obraz

Obraz to element, który może ożywić całą aranżację oraz zamienić zwykłe pomieszczenie w nowoczesne i przytulne wnętrze. Jednak ważne jest nie tylko to, co przedstawia, ale także, w jaki sposób jest wyeksponowany. Na jakiej wysokości powinien zostać zawieszony obraz? I jak zrobić to prosto? 

Jak prosto zawiesić obraz?  

Istnieje kilka pomocnych zasad, które pozwalają na proste zawieszenie obrazu. Jeden z nich to sposób z użyciem plasteliny. Aby go wykorzystać, mierzmy krawędź ramy i wyznaczamy jej środek, a potem w zaznaczonym miejscu przyklejamy niewielką kulkę z plasteliny. Następnie przykładamy obraz do ściany, delikatnie dociskamy i z łatwością wbijamy gwóźdź. Inna metoda wykorzystuje przezroczystą taśmę. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, w którym ułożeniu obraz wisi prosto i zaznaczamy je delikatną linią. Na ramie obrazu naklejamy wąskie kawałki taśmy, od jednego zaczepu do drugiego, a następnie przyklejamy go do ściany wzdłuż narysowanej wcześniej linii. W kolejnym kroku wbijamy gwoździe, wieszamy obraz i usuwamy taśmę. Trzeba jednak przyznać, że metody te wymagają pewnej wprawy. Warto więc wykorzystać najnowsze systemy, umożliwiające profesjonalne i szybkie zawieszenie obrazu. W każdym mieszkaniu szczególnie dobrze sprawdzi się układ zawieszeń NEWLY, oferowany przez naszą firmę. Jego innowacyjność i wielofunkcyjność gwarantuje idealne ułożenie obrazu na ścianie. 

Wysokość optymalna – czyli jaka?

Obraz powinien zostać powieszony tak, by łatwo było go podziwiać. Optymalna wysokość powinna być dopasowane do średniego wzrostu człowieka, a kompozycja musi znajdować się na poziomie wzroku. W praktyce często przyjmuje się, że optymalna wysokość to od 150 do 160 centymetrów. Ważne jest także to, by obrazu współgrał z pozostałymi meblami i tworzył z nimi całościową aranżację. Warto też wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia oraz to, w jakiej pozycji obraz będzie oglądany przez nas i naszych gości. Ta sama wysokość zawieszenia powinna zostać zastosowana we wszystkich pomieszczeniach. Inaczej sprawa ma się, kiedy chcemy stworzyć niewielką galerię, złożoną z więcej niż jednego malunku. Obrazy wchodzą w relacje między sobą, a jednym z najprostszych rozwiązań jest trzymanie się rozkładu siatki. Możemy zastosować także zestawienie nazywane linią prostą – największy obraz znajduje się w centrum, pozostałe na bokach; układ w kształcie piramidy – obraz największy u góry, coraz mniejsze kompozycje u dołu; czy układ kwadratowy, gdzie małe obrazy stanowią narożniki.