Opublikowano:

Systemy wieszania obrazów idealne do mieszkań

systemy wieszania obrazów

Kiedy myślimy o wieszaniu obrazów w domu, to do głowy przychodzą nam tradycyjne formy przytwierdzania ich do ściany. Okazuje się jednak, że dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się wybór odpowiedniego systemu wieszania obrazów. A jest ich na rynku całkiem sporo. Wybór jednego z nich gwarantuje przede wszystkim estetykę oraz bezpieczeństwo nawet w przypadku bardzo ciężkich dzieł sztuki. Jaki będzie najlepszy do Twojego domu? Najpierw powinieneś przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom, a dopiero wtedy zdecydować o wyborze konkretnego systemu.

Do najbardziej popularnych systemów możemy zaliczyć:

  • Profil ścienny
  • Wieszak pojedynczy
  • Zaczep do sufitów podwieszanych
  • Stoper

Jak wygląda mocowanie profilu ściennego?

Profil ścienny wykonany jest przeważnie z wysokiej jakości aluminium. W zależności od wybranego modelu jego maksymalne obciążenie może sięgać nawet 50 kg. Profil montowany jest ściśle przy suficie. Aby uzyskać jeszcze większą spójność z wnętrzem pomieszczenia profil można pomalować na kolor ścian. Nie wymaga on wcześniejszego przygotowania do malowania. Na uwagę zasługuje z pewnością łatwy montaż dzięki zastosowaniu klipsów oraz możliwość mocowania linek praktycznie na całej długości profilu.

Czym charakteryzuje się wieszak podsufitowy?

Wieszak podsufitowy to bardzo proste i uniwersalne rozwiązanie. Co istotne idealnie nadaje się do montowania ekspozycji do sufitu. Świetnie sprawdza się na ścianach o ograniczonej powierzchni. Może być stosowany pod skosami oraz na kolumnach. Co ciekawe sprawdza się również w przypadku witryn sklepowych. Wieszak pojedynczy umożliwia zamocowanie kilku obrazów na jednej lince. Jego maksymalne obciążenie może wynosić 20 kg. W zestawie znajduje się stopka mocująca z nakręcaną głowicą, stalowa linka, a także hak i kołek rozporowy do zamocowania w ścianie.

Jak zawiesić obrazy na suficie podwieszanym?

Dla domów i mieszkań, w których znajduje się sufit podwieszany, idealnym rozwiązaniem będzie specjalny zaczep dedykowany do tego typu sufitów. W tym systemie konstrukcja sufitu podwieszanego wykorzystywana jest jako szyna montażowa. Omawiane rozwiązanie nie wymaga wiercenia dziur oraz montażu całego systemu zawieszeń. Zaczep wsuwany jest w listwę konstrukcyjną sufitu. Maksymalne obciążenie zaczepu wynosi 5 kg.

Na czym polega system zawieszania obrazów ze stoperem?

System zawieszania obrazów ze stoperem to jedyne rozwiązanie, które zapobiega obsunięciu się zaczepu w sytuacji, gdy profil jest montowany pod kątem. Omawiane rozwiązanie sprawdzi się zatem na poddaszach lub pod schodami. Stoper wkręcany jest w punkcie, gdzie ma się zatrzymać zaczep z linką.

Wnętrza współczesnych domów i mieszkań przyjmują coraz bardziej nieszablonowe formy. Z tego względu wymagają też nieszablonowych rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrza. Nowoczesne systemy wieszania obrazów gwarantują nie tylko estetykę oraz wysoką wytrzymałość, ale także możliwość zawieszenia obrazu w zasadzie w każdym miejscu.