Opublikowano:

Tajniki wieszania obrazów w galeriach i muzeach

obrazy w galerii

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego malarstwo, grafiki, sztychy, rysunki czy choćby zdjęcia, plakaty lub mapy najlepiej ogląda się w muzeum lub galerii sztuki? Jak to się dzieje, że dzieła sztuki są tak doskonale wyeksponowane? Sekret tkwi w posiadaniu wiedzy aranżacyjnej oraz odpowiednim zawieszeniu eksponatów! W niniejszym wpisie przyglądamy się tematowi nieco bliżej. Zapraszamy do lektury!

Otoczenie obrazu jest ważne

Kuratorzy wystaw, posiadając stosowną wiedzę i doświadczenie uwzględniają wszystkie aspekty ekspozycyjne danego pomieszczenia. Co to znaczy? Rozpatrują jakie będzie najbliższe otoczenie dzieła, czy w pomieszczeniu są okna i drzwi, a jeśli tak – w jakiej odległości od miejsca ekspozycji, poza tym jaka jest wysokość pomieszczenia, rozkład sieci instalacji elektrycznej, wodnej, obecność grzejników itp. Obrazom, poza najlepszym wystawieniem należy się również szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a wystawienie ich na działanie światła słonecznego, gorącego powietrza lub wilgoci może zniszczyć dzieła.

Wieszanie obrazów w muzeach

Placówki muzealne, galerie sztuki, domy aukcyjne etc. przy ekspozycji dzieł sztuki korzystają z tzw. systemu wystawienniczego, polegającego na montażu aluminiowej listwy do sufitu lub miejsca łączenia sufitu i ściany, a następnie podwieszenia obrazu na linkach i specjalnych hakach. Dlaczego? Przede wszystkim – system ten jest elastyczny i wygodny w użyciu, a trzeba wiedzieć, że dzieła z różnych epok eksponuje się na różnych wysokościach – sztukę nowoczesną na wysokości wzroku, około 155 cm od podłogi, malarstwo klasyczne nieco wyżej, często też uwzględnia się sugestie autorów co do ekspozycji. System podwieszania obrazów poprzez regulację wysokości zawieszenia haków daje możliwość szybkiej i wygodnej zmiany ekspozycji oraz dobrego skomponowania jej do potrzeb wystawcy.

Ponadto – system zawieszeń obrazów uniezależnia wieszającego dzieła od krzywizny ściany i daje pewne, dwupunktowe zawieszenie. Dzięki temu obraz wisi prosto i nie niemal nie dotyka powierzchni ściany. A do tego – profesjonalne systemy wytrzymują podwieszenie nawet 50 kilogramowego ciężaru, co w przypadku klasycznego wieszania dzieł nie jest możliwe. Wystarczy spojrzeć na bogato zdobione ramy obrazów klasycznych mistrzów, by zrozumieć tę koncepcję. Systemy oferują też często możliwość instalacji w szynie oświetlenia punktowego, podkreślającego zalety danego dzieła. Czyni to z nich naprawdę uniwersalne narzędzie ekspozycyjne.